5 lutego 2009 roku mija 100 rocznica urodzin wybitnej polskiej kompozytorki XX w. Grażyny Bacewicz.
Z tej okazji odbyły się w Polsce okolicznościowe koncerty i wydarzenia, a Stowarzyszenie Artystów Polskich zorganizowało koncert w Mińsku...
W niedzielę 15 lutego 2009 w sali kameralnej Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku odbył się koncert pod hasłem „Znak Szczególny – Grażyna Bacewicz 1909-2009 w stulecie urodzin i czterdziestą rocznicę śmierci” na którym wystąpił po raz pierwszy na Białorusi Kwartet Akademos wraz z gitarzystą Rochem Modrzejewskim.

Podczas wieczoru zabrzmiały kompozycje kompozytorów polskich i białoruskich:
Kwartet smyczkowy „Witraż” Kanstantsina Yaskou, II Kwartet smyczkowy „Futurum” Jacka Wiktora Ajdinovića, a także utwory na gitarę solo: Variations sur un thème de Skriabine Aleksandra Tansmana, Melodie Ludowe Witolda Lutosławskiego, Due Canzoni Lidie Nuccio D'Angelo, oraz na bis Gustoso Joachima Bernharda Hagena. Po przerwie zabrzmiały ponownie kwartety smyczkowe: III kwartet smyczkowy Marka Stachowskiego oraz na zakończenie IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.
Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Wieczór zarejestrowało Białoruskie Radio i zgłosiło nagranie koncertu do Europejskiej Unii Nadawców (EBU Euroradio)
Dzień później, 16 lutego w sali Białoruskiego Związku Kompozytorów odbyła się prezentacja twórczości kompozytorskiej i literackiej Grażyny Bacewicz, pod tym samym co koncert hasłem, którą przedstawiła muzykolog Aleksandra Bartos, zaś spotkanie poprowadził Jacek Wiktor Ajdinović. Licznie zebranej publiczności zaprezentowano fragmenty zbioru opowiadań „Znak Szczególny” (wyd. 1970) w oryginale oraz tłumaczeniu na język rosyjski, uzupełniając wersję rosyjską o istotne nie przetłumaczone fragmenty. Na otwarcie wieczoru zabrzmiała II Sonata na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz w wykonaniu Anastasi Baranienkowej – skrzypce i Anny Sałtykowej – fortepian, studentek klasy muzyki kameralnej prof. Łarysy Dzieduk w Białoruskiej Akademii Muzyki w Mińsku.
Odbyła się także promocja książki Kompozytorzy polscy 1918-2000 pod. redakcją prof. Marka Podhajskiego (wyd. Akademia Muzyczna w Warszawie i Akademia Muzyczna w Gdańsku), pierwszej tak obszernej publikacji, prezentującej dorobek polskich kompozytorów działających w XX wieku, wzbudzając duże zainteresowanie, również ze względu na wspólne polsko-białoruskie korzenie niektórych kompozytorów. Przybliżono ideę wydawnictwa i zapowiedziano planowaną wersję angielską książki.
Organizatorzy: Instytut Polski w Mińsku, Państwowa Białoruska Filharmonia, Stowarzyszenie Artystów Polskich